جک باور رئیس جمهور می شود ! | معرفی و بررسی سریال Designated Survivor

بدون شک همه ی ما Kiefer Sutherland را با نقش جک باور در سریال بی نظیر 24 می شناسیم. ماموری سرکش و باهوش که از هیچ کاری برای نجات کشورش دریغ نمی کرد ! حالا سریال Designated Survivor جک باور یا همان کیفر ساترلند را به دنیای تلویزیون برگردانده است اما اینبار در نقش رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ! در این سریال دیگر خبری از آن مامور سرکش نیست بلکه ما Kiefer Sutherland را در نقشی کاملا رسمی میبینیم که کنترل قدرتمندترین کشور دنیا را در اختیار دارد ! در ادامه با معرفی و بررسی سریال Designated Survivor همراه جزیره بازی باشید !


اطلاعات سریال

بازمانده از پیش تعیین شده

نام سریال به انگلیسی: Designated Survivor

نام سریال به فارسی: بازمانده از پیش تعیین شده

ستارگان: Kiefer Sutherland – Natascha McElhone – Adan Canto – Italia Ricci – LaMonica Garrett – Tanner Buchanan – Kal Penn – Maggie Q

ژانر: تریلر – سیاسی

محصول: آمریکا – 2016

شبکه پخش: abc


سریال Designated Survivor (بازمانده از پیش تعیین شده) جدیدترین اثر شبکه abc آمریکا می باشد. این سریال تریلر – سیاسی با ستارگانی همچون Kiefer Sutherland (جک باور معروف سریال 24) و Maggie Q (بازیگر محبوب سریال Nikita) با تبلیغات عظیمی معرفی شد و حالا قرار است هر هفته مخاطبین خود را به پای تلویزیون بکشاند ! این سریال با تمام موارد کلیشه ای خود (که قطعا در آینده رفع می شود) حرف و داستان جدیدی برای عرضه به مخاطب دارد ! این سریال دنیای آشفته ی سیاست را به نمایش می گذارد که قطعا برای همه ی دوستداران این ژانر مهیج و جذاب است ! اما بدون شک مهم ترین دلیل برای پیگیری این سریال حضور کیفر ساترلند و مگی کیو است !

  • در این مقاله سعی شده است ضمن معرفی کلی این سریال ، قسمت اول این سریال نیز بررسی شود.

بازمانده از پیش تعیین شده ؟!!

نام این سریال برگرفته شده از یکی از قوانین ایالات متحده آمریکاست. طبق تعریف خود در سریال در ابتدای شروع آن ، Designated Survivor به این معناست:

” در حین سخنرانی رئیس جمهور برای اعضای کنگره یکی از اعضای کابینه به مکانی محرمانه منتقل می شود ، تا در شرایط هجوم مصیبت بار به دولت آن عضو کابینه رئیس جمهور جدید آمریکا شود. آن اعضا با نام بازمانده از پیش تعیین شده یا به عبارتی دیگر رئیس جمهور جایگزین شناخته می شوند.  ”

Designated Survivor - بازمانده از پیش تعیین شده

Designated Survivor – بازمانده از پیش تعیین شده

داستان و ایده ی این سریال بر اساس همین قانون شکل گرفته است ! ایده ای که تاکنون در دنیای سینما به آن پرداخته نشده است و قطعا برای مخاطب جذابیت بالایی دارد. شاید تصور این اتفاق در دنیای واقعی کمی غیرممکن به نظر برسد اما به هر حال سیاست است ! در این سیاست کثیف هیچ اتفاقی غیرممکن نیست !


یک شروع هیجان انگیز !

سریال Designated Survivor از آنجا آغاز میشود که رئیس جمهور آمریکا در حال سخنرانی است و تام کرکمن ، وزیر مسکن و شهرسازی به همراه همسر خود در حال تماشای این سخنرانی هستند. ناگهان تصویر تلویزیون قطع می شود و ماموران دولت به اتاقی که کرکمن و همسر خود در آنجا مستقر هستند حمله ور میشوند !‌ در آن لحظه تام متوجه می شود که طی یک عملیات تروریستی کاخ سفید و کنگره آمریکا مورد حمله قرار گرفته است و با دیدن یک انفجار مهیب نفسش بند می آید !

سریال بازمانده از پیش تعیین شده

کاخ سفید مورد حمله قرار میگیرد و با خاک یکسان می شود !

در ادامه به تام خبر می رسد که تمام اعضای عالی رتبه آمریکا در این حمله کشته شده اند و تنها فردی که باقی مانده است اوست ! حتی خودش هم باورش نمیشود که یکهو از مقام وزارت مسکن به مقام ریاست جمهوری آمریکا دست پیدا کند !


جک باور رئیس جمهور می شود !

تام بلافاصله به محلی برده می شود تا سوگند ریاست جمهوری را ادا کند و رسما به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برسد. اما این اتفاق تازه شروع دردسرهای تام کرکمن است !

تام کرکمن رسما با ادای سوگند ، رئیس جمهور آمریکا می شود !

تام کرکمن رسما با ادای سوگند ، رئیس جمهور آمریکا می شود !

بسیاری از اعضای کابینه دولت او با وی مشکل دارند و معتقد هستند وی توانایی اداره کشور را ندارد. در کنار این مسائل ، آمریکا با تهدیدهایی از سوی کشورهایی نظیر ایران روبرو می شود ! چه اوضاعی بدتر از این برای شخصی که بالاترین مقامش در دولت آمریکا وزارت مسکن و شهرسازی بوده ؟! تام مرد خوبی ست اما از قدرت می ترسد ! میترسد نتواند شرایط کشور را مدیریت کند و مشکلات جدید نیز کار او را سخت و سخت تر می کند.


ایران ، اولین تهدید آمریکا پس از انفجار !

شاید برای مخاطبین ایرانی این سریال کمی دور از انتظار بود که در همان اپیزود اول ایران به عنوان دشمن درجه اول آمریکا معرفی شود ! به هر حال در داستان سریال Designated Survivor می بینیم که پس از منهدم شدن دولت آمریکا ! ایران قصد دارد با سو استفاده از شرایط فعلی آمریکا ناوشکن های خود را از بندر عباس به تنگه هرمز منتقل کند تا محل اصلی تامین نفت‌ِ جهان غرب را مسدود کند ! ایران با اینکار می تواند اقتصاد آمریکا را به شدت فلج کند و این کشور را به مرز نابودی ببرد.

فرماندهان نظامی آمریکا منتظر هستند تا تام کرکمن در اولین اقدام خود پس از ریاست جمهوری یک واکنش جدی نسبت به ایران نشان دهد اما تام زیاد علاقه ای به اعلام جنگ ندارد پس دستور می دهد تا ملاقاتی با سفیر ایران داشته باشد.

سفیر ایران در حال گفتگو با رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

سفیر ایران در حال گفتگو با رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

رئیس جمهور آمریکا به سفیر ایران می گوید که ایران سه ساعت مهلت دارد تا ناوشکن های خود را از تنگه هرمز به بندر عباس برگرداند ، در غیر اینصورت آمریکا به ایران حمله خواهد کرد !

البته نکته ی جالبی که در این میان به چشم میخورد این است که تام کرکمن تا قبل از ملاقات با سفیر ایران ترس تمام وجودش را فرا گرفته بود و شباهت بی نظیری به یک بازنده ی تمام عیار داشت ! اما به محض ملاقات سفیر ایران، آن موش ترسو تبدیل به یک شیر درنده می شود که چنان با اقتدار حرف میزند که سفیر ایران دست و پایش را گم می کند !!!

به هر حال ایران تنها مشکل تام کرکمن در ابتدای ریاست جمهوری خود نیست ! بلکه وی هر چه جلوتر می رود با مشکلات بزرگتری روبرو می شود که کار را برایش سخت تر می کند.


دشمن خارجی یا دشمن داخلی ؟!

در این سریال مگی کیو نقش یک مامور FBI را دارد که به دنبال این است تا بفهمد این حمله از سوی چه کسانی انجام شده است. وی پس از مشاهدات خود تئوری جالبی را ارائه میدهد. تئوری او ما را به این نتیجه می رساند که امکان دارد دشمنان داخلی این حمله را ترتیب داده اند نه گروه های تروریستی خارجی !

حضور Maggie Q شاید یک علت خوب برای دنبال کردن این سریال باشد‌ !

حضور Maggie Q شاید یک علت خوب برای دنبال کردن این سریال باشد‌ !

نویسندگان نیز در اینجا از ایده ی جالبی استفاده کرده اند که باعث می شود هیجان و پیچیدگی داستان سریال Designated Survivor بیشتر و بیشتر شود.


باز هم یک خانواده ی کلیشه ای آمریکایی !

متاسفانه در این سریال هم مانند دیگر سریال های آمریکایی با یک خانواده ی کلیشه ای روبرو هستیم. پدری که هر کار برای خانواده ی خود می کند ! مادری مهربان و سردرگم ! پسری که طبق معمول مواد مخدر می فروشد و مشغول عیاشی ست ! و دختر کوچولویی که تنها نظاره گر ماجراست !

یک تصویر تکراری از یک خانواده آمریکایی !

یک تصویر تکراری از یک خانواده آمریکایی !

امیدواریم در قسمت های آینده این سریال تازه نفس شاهد تغییرات عظیمی باشیم تا حداقل با یک تصویر تکراری و احمقانه روبرو نشویم ! اما به هر حال همه چیز هم آنقدر افتضاح نیست !


سخن آخر

یک سریال آینده دار یا ناامید کننده ؟!

یک سریال آینده دار یا نا امید کننده ؟!

البته قضاوت تنها از روی یکی دو اپیزود کار چندان درستی نیست اما به هر حال این سریال در همان ابتدای کار خود با مشکلاتی روبرو بود که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. اما به هر جهت سریال Designated Survivor از آن دسته سریال هایی است که قطعا از دیدن آن پشیمان نخواهید شد. بدون شک این سریال در آینده بهتر خواهد شد و فضاهای تازه و جذابی برای مخاطبین خود خلق میکند.

پیشنهاد من در مورد سریال Designated Survivor این است که اگر به دنیای سیاست و Kiefer Sutherland ! علاقه دارید به هیچ عنوان این سریال را از دست ندهید. سریال Designated Survivor یک اثر تازه خوب و آینده دار است اما شاید در مقابل رقیبانی همچون House of Cards مثل یک شوخی به نظر برسد ! البته قابل توجه است که این سریال تاکنون با نمرات خوبی از سوی منتقدین روبرو شده است اما هنوز به درجه ی عالی نرسیده است.


کپی برداری بدون ذکر منبع شرعاً حرام می باشد !

نویسنده: حسین شیرین زاده

منبع: جزیره بازی