نقد و بررسی بازی Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain

احتمالا تا قبل از انتشار این بازی بحث های زیادی بر سر جایزه بهترین بازی سال بود؛ برخی ها آخرین عنوان بتمن را پلی سد راه متال گیر میدانستند و برخی عنوان های دیگر را ! Batman: Arkham Knight به قدری لانچ ضعیفی بر روی PC داشت که شامل لطف منتقدان عزیز شد ! هرچند نسخه های کنسولی عالی بودند اما گویا هواداران بتمن نیز میدانستند شاهکاری که هیدئو کوجیما در دست ساخت داشت، بزرگتر از این حرفاست؛ اما گمان میکردند این عنوان نیز در آتش هیزم های منتقدین بی رحمی همچون گیم اسپات نیز خواهد سوخت ! با این حال با انتشار این بازی، هیچ چیز مورد انتظار هواداران پیش نرفت و گیم اسپات با دادن نمره کامل به این بازی، به آخرین شاهکار هیدئو کوجیما تعظیم کرد. در ادامه مطلب با نقد و بررسی بازی Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain همراه باشید !


اطلاعات بازی Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain

metalgearv

سازنده بازی: KOJIMA PRODUCTIONS

ناشر بازی: KONAMI

پلتفرم ها: PS3 ، PS4 ، XBOX 360 ، XBOX ONE ، PC

پلتفرم نقد شده: PC

  • نقد و بررسی بازی Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain به صورت کاملا اختصاصی نوشته شده است. گفتنی است در این نوشته از نقد و بررسی های دو وبسایت خارجی Eurogamer و Polygon کمک گرفته شده است.

درباره سری بازی های METAL GEAR SOLID:

Metal_Gear_Solid_cover_art

انتشار اولین این سری به حدود 17 سال پیش برمیگردد؛ در 3 سپتامبر 1998، Hideo Kojima و Tomokazu Fukushima یک عنوان اکشن ادونچر سوم شخص شاهکار را روانه بازار کردند. این عنوان که انحصاری پلی استیشن بود، موفق به جمع آوری نمرات بالایی از منتقدان (9.8 از IGN) شد و کونامی پولدوست را مجاب به ساخت ادامه این سری موفق کرد ! هرچند امسال به خاطر همین ویژگی کونامی، اختلافاتش با کوجیما به قدری بالا کشید که هواداران میدانستند بعد از نسخه پنجم بازی، دیگر کوجیمایی در کار نخواهد بود. در ادامه با نقد و بررسی بازی Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain همراه باشید !


نقد و بررسی بازی Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain

برای اولین بار در بین وبسایت های ایرانی !


Metal Gear Solid V

عنوانی که شاهکار است و رویای بهترین بازی سال شدن را در سر دارد، قطعا یک داستان شاهکار نیز دارد !

داستان بازی

وقایع بازی بین عناوین Metal Gear Solid: Peace Walker و  Metal Gear Solid 1 قرار دارد؛ کوجیما قصد دارد بازیباز را به سال 1987 بازگردانده و چگونگی تبدیل شدن یک قهرمان دلسوز به یک جنایتکار بی رحم را نشان دهد. شاید کلیشه ای و قدیمی بنظر برسد اما به قول کوجیما چگونگی روایت داستان در بعضی موارد میتواند از خود داستان نیز مهم تر باشد ! همچنین حرفتان را پس خواهید گرفت وقتی متوجه شوید منظور از شخصیتی که در موردش حرف میزدیم رئیس بزرگ بوده باشد ! اگر عنوان های قبلی را بازی کرده باشید حتما با او آشنایی کافی دارید. احتمالا برای مقایسه پیشرفت بازی و یا بخش های داستانی به عنوان Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes مراجعه خواهید کرد؛ اما داستان این عنوان بر خلاف عنوان های قبلی بسایر گیج کننده است، رئیس بزرگ چه کسی بوده و از کجا آمده؟ چه چیزی او را به ضد قهرمانی نفرت انگیز در عنوان های قبلی تبدیل کرده؟ قطعا هیچ انسانی از ابتدا شرور نبوده و دشمنان باهوشی مانند رئیس بزرگ قطعا دلایل خود را برای کارشان دارند.

نحوه تبدیل سکانس ها به گیمپلی واقعا غیر منتظره و فوق العاده است؛ به طوری که نمیدانستم این ویژگی را در بخش داستان قرار دهم یا گیمپلی! ناگهان میبینید رئیس بزرگ ماشه را نمیکشد و شما باید کار یکی از دشمنان را تمام کنید و عمرا هم فهمیده باشید وارد گیمپلی بازی شده اید ! (این صحنه به نوعی بازسازی صحنه کشته شدن ولف بدست اسنیک بود هرچند در بیابانی خشک و نچندان زیبا 😀 ) این ویژگی ها در بین هواداران به صحنه های کوجیمایی ! معروف شده و خود دلیل دیگری بر خاص بودن داستان سری متال گیر دارد. رئیس بزرگ پس از پاگذاشتن در راه انتقام، قصد جمع آوری ارتشی خصوصی و راه اندازی نیروهایی تحت نام ” سگ های الماسی ” را دارد که میتواند به او کمک شایانی برای راه اندازی دژ نظامی خود کند. او به قدری وظایف گذشته خود را فراموش کرده که برای تامین صندوق گروهش، از هر آدم کشی و آدم ربایی دریغ نمیکند.


metal_gear_solid_5_phantom_pain

جزئیات به بهترین شکل ممکن طراحی شده است !

گرافیک بازی

شاید واقعا در وصف گرافیک کافی باشد به همان جمله ابتدای نقد بسنده کنم!گرافیک این عنوان به قدری فوق العاده و چشم نواز است که در محیطش غرق میشوید! فقط کافیست به وزش باد و علف ها خیره شوید، یا عرق روی پوست ها یا احساس خستگی رئیس بزرگ، همه اینها شما را مجاب میکند که با بازی بزرگ سال طرف هستید! به هیچ وجه با یک کپی مستقیم از Metal Gear Solid V: Ground Zeroes طرف نیستید و باید تلاش سازندگان را تحسین کرد.

گرافیک بازی در هر موردی که فکرش را بکنید عالیست ! جو اطراف کاملا بر شما تاثیر میگذارد، زخم نبرد ها دیگر باد هوا نیست و میتواند حتی چهره شما را زشت و کدیر کند ! پارگی لباس در برخی درگیری ها، طراحی فوق العاده چشم نواز وسایل، ربات ها، ماشین ها و اسلحه ها ، شهر ها و بیابان و صحرا ها و حتی زمینی که پای بر آن میگذارید واقعا شگفت انگیزست! به شخصه برایم واقعا جالب بود که بازی نمره کامل 10 را از کاربران استیم گرفته و گویا فعلا مشکلی نبوده که نیاز به آپدیت داشته باشد! با وجود اینکه باید گرافیک نسل هشتمی بازی را از هفتمی اش جدا کرد، اما در نسخه های نسل هفتمی هم مشکل چندانی با گرافیک بوجود نیامده و به عنوان یک گرافیک نسل هفتمی، یک شاهکار را به نمایش گذاشته هرچند که جای کار برای نسخه PS3 و XBOX 360 بیشتر بود اما تمرکز کونامی قطعا بر نسل هشتم بود تا با سقوط بتمن بتواند راه را برای موفقیت خود هموار سازد.


horse

در این بازی حسابی آزاد هستید !

گیم پلی بازی

با ثروتی که رئیس بزرگ در دست دارد (همانی که با بدبختی بدستش می آورید ! :mrgreen: ) قادر به استفاده از سلاح ها،ابزار ها، تانک ها و ماشین ها خواهید بود ! هرچند که مخفی کاری چاشنی اصلی اکثر ماموریت های شماست؛ دزدکی حرکت کردن در تاریکی ، بیهوش کردن دشمنان با دارت خواب آور یا یک جنگ مرگبار و مستقیم ! کدام را انتخاب میکنید؟ آزادی عمل بازی بسیار بالاست ، شما قادر هستید تصمیمات متفاوتی بگیرید ، منابعی را غارت یا از بین ببرید، افرادی را اسیر کنید یا بکشید ، نحوه برخی ماموریت ها را عوض کنید، به مقرر دشمن نفوذ کنید و اطلاعات را به سرقت ببرید و هر بلایی که دلتان میخواهد سرشان بیاورید! عینک چشمی رئیس بزرگ به او کمک میکند که اشیا را از فواصل دور ببیند، به دیوار ها نفود کند و خیابان ها را ردیابی کند و یا حتی برخی مین ها را تشخیص دهد! شما میتوانید افرادی را برای خود انتخاب کنید تا به شما خدمت کنند. (یا مجبور به خدمت شوند !) میتوانید رئیسی مورد اعتماد و نزدیک به آنان باشید یا شخصیتی تنفرانگیز و شرور؛میتوانید آنها را ارتقای درجه دهید و به ماموریت بفرستید تا جایی که حتی حاضر شوند خودشان را برای هدفتان قربانی کنند ! قطعا بهترین بخش از سلاح های شما، همان فولتن سطح هوایی است که میتوانید روی آدم یا هر جانور بدبخت دیگری استفاده کرده و لذت ببرید !

مدیریت بیس شما یکی از مهم ترین وظایف شماست که قطعا بستگی به عملکرد های شما دارد. شما میتوانید افرادتان را به دسته های مختلف (ارتش،گروه سایبری،اینتل و…) تقسیم کنید و هر بخش از سرمایه خود را به بیس خود اختصاص دهید.بازدید از واحد های کار بسیار برای آنها با ارزش است؛ زیرا به حفظ روحیه آنها کمک میکند و اگر فرد بی توجهی باشید، آنها نیز توجهی به کار خود نخواهند داشت! سلاح های دفاعی نیز به تقویت بیس شما کمک خواهند کرد تا در هنگام حمله دشمنان به شما، افرادتان اگر آموزش دیده باشند، به خوبی از بیس دفاع خواهند کرد و دشمنان را مجبور به عقب نشینی میکنند. همه چیز در بازی از جمله افراد،سلاح ها، ماشین ها و حتی لباس ها قابل ارتقا هستند؛ شما پس از هر ماموریتی میتوانید وسایل خود را ارتقا داده و قدرت آنان را بیشتر کنید ، میتوانید با فرستادن سیگنال برای افراد خود تقاضای کمک کنید و آنان را به منطقه خود بکشانید تا هنگام نبرد در کنار شما باشند. متحد شدن با گروه های دیگر نیز یکی از نکات کلیدی و مهم بازی است که باز هم بستگی به انتخاب شما دارد؛ میتوانید با هر گروه متحد شده و یا با هر گروه دشمنی کنید که هر کدام به نحوه ای به شما پاسخ خواهند داد.حس بویایی رئیس بزرگ به طرز عجیبی بالاست و میتوانید از آن برای پیدا کردن مدرک یا حتی تله در اکثر ماموریت ها استفاده کنید. در برخی ماموریت ها مدل بالاترین دستگاه و ماشین ها زیرپای شماست و بعضی موافق برای تعقیب یک هلکوپتر دست به دامان یک اسب می شوید !


metal-gear

متاسفانه قهرمانمان معتاد است :))

موسیقی و صداگذاری

نقش صدای شخصیت ها آنقدر در این بازی پر رنگ هست که میتوان به آن نمره کامل را داد.تکنیکی که کوجیما در این بازی به کار برده، استفاده از هر دو زبان انگلیسی و ژاپنی با یک لبخانی است که برای کم کردن هزینه و تعداد انیمیشن ها بوده اما نه تنها کوچکترین مشکلی ایجاد نکرده بلکه به زیبایی کار افزوده و کوچکترین غیرهمخوانی را در بازی پیدا نخواهید کرد. موسیقی متن بازی بسیار زیباست و ارزش چند بار شنیده شدن را دارند. در این بازی کافیست راه بروید و بشنوید ! جزئیات یکی از مهم ترین و بهترین های این بازی بوده و ای کاش سایر شرکت های سازنده کمی این بازی را الگوی خود قرار میدادند.


جهت مشاهده ی نمرات دیگر سایت ها به لینک زیر مراجعه نمایید:

لیست نمرات بازی Metal Gear Solid V The Phantom Pain


کپی برداری بدون ذکر منبع شرعا حرام میباشد !

نویسنده مقاله: رضا مهدیان

منبع: جزیره بازی