خب بالاخره پس از درخواست های متعدد کاربران جهت نوشتن هر چه سریعتر قسمت سوم مقاله ” تاریخچه سری بازی های شاهزاده ایرانی ” فرصت شد که قسمت سوم را نیز به نگارش در بیاورم. در قسمت دوم سه گانه شن های زمان را بررسی کردیم و در این قسمت میخواهیم که نسخه های بعدی بازی POP را بررسی کنیم.

به شما شدیدا پیشنهاد میکنیم اگر تا به حال موفق به خواندن قسمت های قبلی این مقاله نشده اید با مراجعه به لینک زیر از قسمت های قبلی نیز دیدن کنید. گفتنی است که قسمت سوم این مقاله که همین الان در حال خواندن آن هستید ، قسمت آخر این سری مقاله می باشد.

تاریخچه بازی Prince of Persia

* در این مقاله همانند قسمت های قبلی از برخی از اطلاعات وبسایت Wikipedia در نوشتن مقاله استفاده شده است. متن موجود در مقاله به هیچ عنوان کپی برداری نشده است بلکه بخش هایی از آن با استفاده از نوشته های ویکیپدیا توسط نویسنده به نگارش درآمده است.


یک سنت شکنی موفق ! | شاهزاده ایران 2008

Prince of Persia (2008 Video Game)

Prince of Persia – 2008 Video Game

در سال 2008 یوبیسافت نسخه ای جدید از سری بازی شاهزاده ایرانی را عرضه کرد. این نسخه که برای PS3 , XBOX 360 و PC Windows عرضه شد یک نسخه ی کاملا مستقل نسبت به نسخه های قبلی شمرده میشد. داستان این نسخه هیچ ارتباطی به نسخه های قبلی ندارد و گرافیک بازی از حالت واقع گرایانه خارج شده بود و تبدیل شده بود به یک طراحی بی نظیر فانتزی و هنری ! حقیقتا که این سنت شکنی یوبیسافت موفق بود و مورد تحسین تمامی منتقدین قرار گرفت.

طراحی هنری بازی حقیقتا که یک شاهکار انکار نشدنی است !

طراحی هنری بازی حقیقتا که یک شاهکار انکار نشدنی است !

این بازی دارای دو شخصیت اصلی به نام الیکا و شاهزاده ! (اسم خاصی ندارد !) است. شما در همان اول بازی این دو نفر را ملاقات میکنید و در طول بازی کنترل شاهزاده را در اختیار دارید. در همان اول شروع بازی شما شاهزاده را در یک بیابان میبینید که به دنبال الاغش که فرح (Farah) نام دارد میگردد. شاهزاده از بالای صخره ای به سوی زمین سقوط میکند و در پایین با دختری به نام الیکا آشنا میشود. الیکا که با تعجب به شاهزاده خیره شده است از او میپرسد که فرح کیست ! و شاهزاده ی ولگرد هم در پاسخ میگوید که فرح نام الاغش است که او را گم کرده است. پس از این اتفاق الیکا فرار میکند و شاهزاده هم که احتمالا مجذوب الیکا شده به همراه وی میرود. در راه پس از درگیری های متعدد به مبعدی میرسند که درخت بسیار بزرگی زیر آن قراردارد. پدر الیکا که قبلا سربازانی را برای دستگیری دخترش فرستاده است ،‌ درخت را از بین میبرد و تمامی سرزمین پارس را تاریکی فرا میگیرد. شاهزاده از الیکا میپرسد چه اتفاقی افتاده است؟! الیکا در پاسخ میگوید سرنوشت پدرم و درخت حیات در مقابل هم هستند ! اگر پدرم زنده بماند درخت از بین میرود و مردم هم به سوی نابودی خواهند رفت و اگر پدرم بمیرد درخت و مردم زنده می مانند …

مبارزه با دیو های پلید هم عجب فازی دارد دی:

مبارزه با دیو های پلید هم عجب فازی دارد دی:

داستانی که یوبیسافت در این قسمت انتخاب کرده است بسیار قوی می باشد و نقطه ضعف زیادی در آن دیده نمیشود. گفتنی است داستان نسخه Prince of Persia – 2008 یک برداشت آزاد از داستان ایرانی سرو کشمر است که در شاهنامه ی فردوسی هم به آن اشاره شده است. در واقع سرو کشمر طبق اعتقاد زرتشتیان درختی است که توسط زرتشت کاشته شده است. این درخت بسیار بزرگ و مورد تقدس مردم قرار داشت. فردوسی بزرگ در وصف سرو کشمر این چنین می سراید:

یکی شاخ سرو آورید از بهشت

بدروازه شهر کشمر بکشت

به هر حال از این صحبت ها بگذریم می رسیم به نظر منتقدین در ارتباط با این بازی ! این نسخه از سری بازی POP هم توانست نظر منتقدین را به خود جلب کند و نمرات بسیار خوبی را از آن خود کند. وبسایت Gamespot به این بازی نمره 8 از 10 را ارائه داد و وبسایت معتبر IGN نیز نمره 9.4 را از 10 به این بازی اهدا کرد. در کل این نسخه هم توانست یک نسخه موفق دیگر از سری بازی Prince of Persia باشد !


شاهزاده پارس به کنسول دستی نینتندو می آید !

شاهزاده ایران: پادشاه سرنگون شده

Prince of Persia The Fallen King

Prince of Persia: The Fallen King

در همان روز که بازی Prince of Persia – 2008 که در بالا به آن اشاره کردیم ،‌ یوبیسافت نسخه ای را با نام Prince of Persia: The Fallen King برای کنسول دستی Nintendo DS عرضه کرد. از این نسخه میتوان به عنوان یک مکمل برای Prince of Persia – 2008 نام برد. در واقع داستان این بازی با نسخه ی قبلی در ارتباط است و در این قسمت الیکا و اهورا در حال رهبری ارتشی برای شکست اهریمن هستند و شاهزاده نیز به دنبال یافتن شهر جدید سپیده است. شاهزاده موفق می شود این شهر را پیدا کند ولی …

بازی شاهزاده ایران: پادشاه سرنگون شده یک بازی تقریبا دو بعدی می باشد که برخلاف نسخه های دیگر سری بازی POP نتوانست نظر منتقدین را به خود جلب کند و با نمرات ضعیفی روبرو شد. این بازی از وبسایت های معتبر Gamespot و IGN به ترتیب توانست نمرات 6 و 6.8 از 10 را کسب کند که نمرات ضعیفی هستند. همچنین این بازی توانست متا 64 از 100 را از آن خود کند که نسبت به نسخه های دیگر بازی شاهزاده ایرانی فوق العاده ضعیف است.


دو سال سکوت ! بازگشت به ریشه ها !

شاهزاده ایران:‌ شن های فراموش شده

Prince of Persia: The Forgotten Sands

Prince of Persia: The Forgotten Sands

پس از دو سال از عرضه نسخه ی قبلی بازی شاهزاده پارس بالاخره یوبیسافت در سال 2010 یک نسخه جدید از سری بازی POP را عرضه کرد. در واقع این بازی دومین نسخه از بازی شاهزاده ایران بود که در نسل هفتم ساخته و عرضه شد. بازی Prince of Persia: The Forgotten Sands در سال 2010 برای پلتفرم های PS3 , XBOX 360 , PC Windows , PSP , Wii , Nintendo DS عرضه شد که البته گفتنی است نسخه ی بعضی از پلتفرم ها تغییراتی داشت که آن را از نسخه ی دیگر پلتفرم ها متمایز میکرد. برای مثال در نسخه Wii بخش هایی را شاهد هستیم که در نسخه PC , PS3 , XBOX 360 آنها را نمی بینیم.

گیم پلی در این نسخه به اوج هیجان خود رسیده است !

گیم پلی در این نسخه به اوج هیجان خود رسیده است !

داستان این بازی در ارتباط با سه گانه شن های زمان می باشد و بازی بین نسخه های شن های زمان (The Sands of Time) و قلمرو جنگجویان (Warrior Within) اتفاق می افتد. در داستان قسمت شن های فراموش شده ، پدر شاهزاده او را به شهر برادر بزرگش که مالک نام دارد میفرستد تا شیوه ی حاکمیت را از برادرش یاد بگیرد. اما زمانی که شاهزاده ی بد اقبال ما به آن شهر میرسد میبیند که دشمنان مالک برای بدست آوردن گنج های شهر به آنجا حمله کرده اند. سرانجام شاهزاده ی عموی خود را پیدا میکند و با هم به غار سلیمان میروند. مالک میگوید که اگر ارتش سلیمان را آزاد کند میتواند آنها را شکست دهد. شاهزاده که از اینکار ترس عجیبی داشت سعی میکند که جلوی عموی لجباز خود را بگیرد اما مالک سرانجام این کار را انجام میدهد اما به جای آزاد شدن ارتش سلیمان ، ارتشی شیطانی آزاد میشود. با آزاد شدن آن ارتش شیطانی هر کسی که در شهر وجود داشت تبدیل به مجسمه ای شنی میشود و فقط شاهزاده و مالک که نوعی مدال به آنها رسیده بود از این اتفاق جان سالم به در میبرند. شاهزاده در محل مرموزی با جنی به نام راضیه ملاقات میکند. راضیه به او میگوید که اگر مدال ها را به هم بچسبانند ، آن ارتش شیطانی نابود خواهد شد. شاهزاده به دنبال عموی خود یعنی مالک میرود اما زمانی که داستان را برای او تعریف میکند ، مالک حرف برادر زاده اش را باور نمیکند و میگوید خودش میخواهد آن اهریمنان را به تنهایی نابود کند …

برو به جهنم ...!

برو به جهنم …!

بازی همانند نسخه های قبلی از گیم پلی و داستان بسیار خوبی برخوردار است که شما را به شدت جذب خود میکند. این نسخه نسبت به نسخه های قبلی کمی ضعیف تر ظاهر شد اما برخلاف نسخه ” پادشاه سرنگون شده ” توانست نظر منتقدین را به خود جلب کند. دو وبسایت معتبر Gamespot و IGN به ترتیب به این بازی نمرات 7.5 و 8 از 10 را اهدا کردند.


 

سری مقالات تاریخچه بازی Prince of Persia سرانجام به اتمام رسید …!

امیدواریم از سه قسمتی که برای شما آماده کردیم لذت برده باشید. وبسایت جزیره بازی تمام تلاش خود را کرد تا بتواند کامل ترین مقاله را در ارتباط با تاریخچه بازی شاهزاده پارس را برای شما عزیزان آماده کند. امیدواریم که از این مقالات به اندازه ی کافی لذت برده باشید و سطح اطلاعات خود را افزایش داده باشید.

آرزوی ما گیمرها این است که یوبیسافت هر چه سریعتر نسخه ی جدیدی از بازی Prince of Persia را معرفی کند و به جای عرضه این همه AC که دیگر چیزی جز باگ ندارد که ارائه دهد یک نسخه ی جدید از POP عرضه شود !


جهت مطالعه تاریخچه بازی های دیگر بر روی لینک زیر کلیک کنید

تاریخچه و مروری بر بازی ها


کپی برداری بدون ذکر منبع شرعا حرام می باشد !

نویسنده مقاله: حسین شیرین زاده

منبع: جزیره بازی