در یک دوره از زمان اکثریت افراد انیمیشن را مختص کودکان میدانستند ! برای کسی قابل باور نبود که روزی میرسد که انیمیشن هایی ساخته میشود که مخاطب اصلی آنها بزرگسالان هستند ! ” سیمپسون ها ” یکی از انیمیشن هایی می باشد که مخاطب آن افراد بزرگسال می باشد. هر چند که بسیاری از کودکان و نوجوانان جهان نیز به این انیمیشن علاقه ی زیادی دارند. البته به نظر بسیاری این انیمیشن میتواند برای افراد زیر 15 سال بدآموزی هایی داشته باشد !


انیمیشن The Simpsons محبوب ترین انیمیشن تاریخ !

این خانواده ی بدبخت !

این خانواده ی بدبخت !

سیمپسونها را میتوان فریاد قشر متوسط یک جامعه دانست ! در این انیمیشن کمدی به هر مسئله ای که فکرش را بکنید پرداخته شده است ! از مشکلات زناشویی بگیرید تا مشکلات قشر مستضعف جامعه و حتی مشکلات روانی کودکان ! Simpson ها طی 26 سالی که به تلویزیون آمده است توانسته در قالب طنز بر روی مخاطب خود اثر داشته باشد. کمتر اثر هنری ای میتوان یافت که ضمن آنکه شما را از ته دل بخنداند به شما درس زندگی نیز بدهد ! این انیمیشن در سرتاسر جهان ، حتی ایران محبوبیت بی نظیری دارد. طبق یک نظر سنجی در کشور آمریکا مشخص شد که آمریکایی ها در مورد افراد خانواده ی سیمپسون ها بیشتر اطلاعات دارند تا متمم اول قانون اساسی آمریکا ! اما خب سیمپسونها در طول 26 سالی که در حال پخش است رکورد های بسیار جالبی بدست آورده است. میتوان به این اشاره کرد که انیمیشن سریالی The Simpsons طولانی ترین سریال تاریخ بشر است !‌ سریالی که 26 سال است که در حال پخش است اما هنوز سازندگان آن قصد اتمام را ندارند. شاید این مسئله علل زیادی داشته باشد. برای مثال میتوان به این اشاره کرد که سیمپسون ها از همان اول به مسائل روز اجتماعی میپرداخت ! پس هیچگاه نویسندگان این انیمیشن کمبودی را برای موضوع قسمت های این سریال احساس نخواهند کرد.

شخصیت های اصلی طولانی ترین سریال تاریخ بشر !

شخصیت های اصلی طولانی ترین سریال تاریخ بشر !

در این سریال شما شخصیت های بسیار معروفی را مشاهده خواهید کرد که به دنیای سیمپسونها آمده اند‌ ! از خواننده های معروف دنیا بگیرید ، تا فوتبالیست ها و سیاست مداران و… ! در این سریال شما شاهد رگباری از شوخی های اجتماعی و سیاسی هستید. در این انیمیشن میبینید که چگونه با حکومت آمریکا و حتی دیگر حکومت ها شوخی میشود و حتی شخصیت های برجسته ی سیاسی دنیا به تمسخر گرفته میشوند !

استیو جابز هم در دنیای سیمپسونها حضور پیدا میکند !

استیو جابز هم در دنیای سیمپسونها حضور پیدا میکند !

از افراد معروفی که در این انیمیشن حضور پیدا کرده اند میتوان به این افراد اشاره کرد: مایکل جکسون ، جورج بوش ، آبراهام لینکلن ، کریستیانو رونالدو ، استیو جابز ، باراک اوباما و … ! میبینید؟! تقریبا از تمام اقشار افرادی به دنیای سیمپسونها وارد شده اند !

صحنه روبرو شدن هومر سیمپسون با رونالدو !

صحنه روبرو شدن هومر سیمپسون با رونالدو !

اگر قصد داشتم این انیمیشن را تنها در یک کلمه وصف کنم بدون شک هیچ کلمه ای را جز ” شاهکار ” لایق این سریال نمی دیدم. خانواده ی Simpsons ، از 5 فرد تشکیل شده است. هر فرد از این خانواده بدون شک نماینده ی یک قشر خاص از جامعه امروزی می باشد. در قسمت دوم این مقاله به بررسی کامل شخصیت های اصلی و غیر اصلی این سریال میپردازیم. لازم به ذکر است این سریال توانسته از وبسایت IMDB به نمره 8.9 از 10 دست پیدا کند که کمتر انیمیشن و سریالی توانسته است به این نمره ی خارق العاده دست پیدا کند !


داستان انیمیشن سیمپسون ها

خانواده سیمپسونها !!!

خانواده سیمپسونها !!!

داستان این سریال در مورد خانواده ی Simpsons می باشد که در شهر خیالی اسپرینگفیلد زندگی میکنند. داستان هر قسمت به صورت مجزا است و ربطی به قسمت های قبلی ندارند. هر چند در برخی از قسمت ها رویداد هایی را شاهد هستیم که تنها با مشاهده ی قسمت های قبلی برایمان قابل درک خواهد بود. خانواده ی Simpsons از 5 نفر تشکیل شده است که یک گربه و سگ نیز همراه آنها زندگی میکنند. هومر ، مارج ، بارت ، لیسا و مگی اعضای خانواده ی سیمپسونها می باشند. هومر پدر ابله و دلسوز ! این خانواده می باشد و مارج نیز همسر هومر و مادر این خانواده می باشد. بارت 10 ساله و لیسای 8 ساله و مگی نوزاد ! نیز فرزندان هومر و مارج می باشند که در طول سریال هیچگاه بزرگ نمیشوند. البته در طول سریال قسمت هایی به نمایش در می آید که گذشته و یا آینده ی این خانواده را نشان میدهد که شما فقط در آن قسمت ها شاهد تغییر سن خانواده ی سیمپسون ها هستید !

The Simpsons

The Simpsons

در شهر اسپرینگفیلد اتفاقات جالبی رخ میدهد که جذابیت زیادی برای شما خواهند داشت. البته همیشه شما شاهد شهر اسپرینگفیلد نیستید ! بلکه در برخی قسمت ها شما میبینید که سیمپسونها به دنیای مصر باستان ! قرون وسطی و صد ها سال پیش وارد میشوند. البته اینطور تصور نکنید که سیمپسونها یک ماشین زمان دارند و با آن به دوره های مختلف تاریخی سفر میکنند ! خیر اینچنین نیست ! بلکه شما میبینید اگر این خانواده در آن دوره از تاریخ حضور داشتند چه وضعی بوجود می آمد و آنها نیز چه شرایطی داشتند. با استفاده از این تکنیک سازندگان توانسته اند شوخی های جالبی را وارد این سریال بکنند و جذابیت سریال را دوچندان کنند.


بیست و شش سال در قاب تلویزیون !

بیست و شش سال در قاب تلویزیون !

بیست و شش سال در قاب تلویزیون !

از این سریال تا کنون 26 فصل پخش شده است که در حال حاضر نیز فصل بیست و ششم این سریال در حال پخش می باشد و در تاریخ 17May  2015 به پایان میرسد. اولین فصل این سریال در سال 1989 پخش شد که بعید میدانم بسیاری از خوانندگان این مطلب در آن زمان اصلا به دنیا آمده بودند ! براستی کدام سریال را در تاریخ میشناسید که 26 سال در حال پخش باشد و همچنان مخاطب خود را داشته باشد؟! البته پخش سریال های انیمیشنی طنز دیگری همانند مرد خانواده “ Family Guy “  باعث شد کمی از بینندگان این سریال کم شود. اما همچنان این سریال طرفداران ثابت خود را از دست نداده است و همچنان در تمام دنیا محبوب است. اگر کمی حساب و کتاب کنیم میبینیم که تا کنون بیش از 550 قسمت از این سریال پخش شده است ! هر قسمت از این سریال حدودا 20 دقیقه زمان دارد و در طول این 20 دقیقه هر لحظه ته دل شما قلقلک میشود !


 خانه درختی وحشت | Treehouse of Horror

شب هالووین در کنار خانواده ی سیمپسون ها

خانه درختی وحشت ! Treehouse of Horror

خانه درختی وحشت ! Treehouse of Horror

تقریبا همه ی شما با جشن هالووین و محبوبیت آن در بین افراد خارجی آشنایی دارید ! سازندگان این سریال از فصل دوم شروع به ساخت قسمت هایی مربوط به شب هالووین کردند. از نظر من سطح این قسمت ها از دیگر قسمت ها پایین تر است اما جالب است بدانید این قسمت ها نیز از محبوبیت خاصی در بین طرفداران سیمپسونها برخوردار است ! از ابتکارات سازندگان این مجموعه در این قسمت ها میتوان به شوخی های خنده دار با فیلم ها و کتاب های ترسناک اشاره کرد !

سکانس معروف فیلم " درخشش " را که به خاطر دارید؟!

سکانس معروف فیلم ” درخشش ” را که به خاطر دارید؟!

برای مثال در یکی از قسمت ها شما هومر سیمپسون را مانند شخصیت فیلم The Shining آقای استنلی کوبریک مشاهده میکنید که قصد جان همسرش را دارد !

فیلم سینمایی The Shining شاهد رگباری از شوخی های سیمپسون هاست !

فیلم سینمایی The Shining شاهد رگباری از شوخی های سیمپسون هاست !

در اپیزود های خانه درختی وحشت ! یا همان Treehouse of Horror با هر چه که فکرش را بکنید شوخی میشود ! فیلم عروسک شیطانی را که تماشا کرده اید؟! حتی این فیلم نیز از رگبار شوخی های انیمیشن The Simpsons جان سالم به در نبرده است !

عروسک کراستی دلقک یا عروسک شیطانی معروف؟!

عروسک کراستی دلقک یا عروسک شیطانی معروف؟!

بخاطر خشونت این قسمت ها قبل از نمایش این اپیزود ها اعضای خانواده ی سیمپسونها به جلوی دوربین آمده ! و از مخاطب خود تقاضا میکنند که نگذارند کودکان خود این قسمت را مشاهده کنند !


 فیلم سینمایی سیمپسون ها | The Simpsons Movie 2007

The Simpsons Movie 2007

The Simpsons Movie 2007

برای اولین بار در سال 2007 فیلم سینمایی سیمپسونها پخش شد و توانست رضایت منتقدین و بینندگان را جلب کند. این انیمیشن 87 دقیقه ای داستان خرابکاری هومر سیمپسون را به تصویر میکشد که باعث شده است کل اسپرینگفیلد دچار بحرانی شود و به سوی نابودی برود ! خانواده ی سیمپسونها پس از اینکه متوجه خرابکاری هومر میشوند تصمیم میگیرند به طور مخفیانه از اسپرینگفیلد فرار کنند و به دنبال راه حلی برای رفع خرابکاری هومر باشند !

در این قسمت شوخی ها و کنایه های جالبی وجود دارد که جذابیت آن را دو چندان کرده است. شاید جالب ترین سکانس این فیلم سینمایی قسمتی باشد که یک می خانه و یک کلیسا را در کنار هم نشان میدهد. افرادی که در کلیسا و می خانه وجود دارند متوجه میشوند که شهر با حباب پوشیده شده است و همه از ترس در حال فرار هستند ! در آن سکانس افرادی که داخل کلیسا هستند به سرعت به سمت می خانه Moe میروند و افرادی که داخل می خانه هستند به سرعت به سمت کلیسا میروند !

یکی از جالب ترین سکانس های The Simpsons Movie

یکی از جالب ترین سکانس های The Simpsons Movie

حتی هری پاتر نیز از شوخی های فیلم سینمایی سیمپسونها جان سالم به در نبرده است ! به خوکی که هومر آن را به خانه ی خود برده است نگاه کنید !

هری پاتر تبدیل به خوک میشود :))

هری پاتر تبدیل به خوک میشود :))

در کل فیلم سینمایی سیمپسونها نیز همانند سریال این انیمیشن نیز دارای جذابیت های زیادی بود که توانست افراد بسیار زیادی را برای تماشای آن به سمت سینماها ببرد ! این قسمت توانست از وبسایت IMDB نمره 7.4 از 10 را دریافت کند.


در قسمت دوم این مقاله به بررسی شخصیت های اصلی و فرعی این انیمیشن خواهیم پرداخت. امیدواریم از قسمت اول لذت برده باشید !


کپی برداری بدون ذکر منبع شرعا حرام می باشد

نویسنده: حسین شیرین زاده

منبع: جزیره بازی