بدون شک شما هم تعریف سریال Breaking Bad را از دوستانتان شنیده اید و یا حتی آن را تماشا کرده اید ! این سریال به نظر بسیاری از اهالی سینما برترین سریالی است که تا کنون ساخته شده است. اما چه چیزی باعث شده است که این سریال تا این حد بزرگ شود؟!


کمبود سریال خوب !

سال هاست که سریال های آمریکایی جایگاه بسیار خوبی بین مردم دنیا دارند. با وجود اینکه بیشتر این سریال ها سطح بسیار بالاتری نسبت به سریال های دیگر کشور ها دارند ، اما تمامی آنها قدرت کشش و آن جذابیت بالا را ندارند. معمولا اگر در حال حاضر به دنبال سریال جذاب و محبوبی باشید که داستان های آنها تخیلی و ابرقهرمانی نباشد چیز خوبی عایدتان نمیشود. با پایان یافتن سریال هایی همچون Lost , Prison Break , Friends , 24 و … کمتر سریالی توانسته است در حد آنها ظاهر شود. اما در سال 2008 سریالی ساخته شد که توانست نسبت به تمامی سریال هایی که تا کنون ساخته شده است برتری داشته باشد.

این دو نفر شخصیت های اصلی بهترین سریال دنیا هستند !

این دو نفر شخصیت های اصلی بهترین سریال دنیا هستند !

یک شاهکار ساخته شد !

سریال Breaking Bad بدون شک برترین سریال تاریخ و محبوب ترین سریال شبکه AMC آمریکا می باشد. این سریال توسط منتقدین به شدت تحسین شده و جوایز بسیاری را نیز از آن خود کرده است. اگر به خیلی از سریال های محبوب حال حاضر نگاهی بیندازیم متوجه میشویم که سازندگان آنها صرفا سریال هایشان را برای سرگرمی ساخته اند ! اما Breaking Bad اینطور نیست ! این سریال بیش از آنکه یک اثر نمایشی برای سرگرمی باشد یک کتاب پند آموز است که در سرتاسر آن درس زندگی به شما میدهد. این سریال داستان بسیار جذابی دارد. بازیگران کاربلدی دارد و از همه مهمتر کارگردان بی نظیری دارد که همه و همگی دست به دست هم داده اند تا یک سریال خارق العاده تولید شود. از این ها که بگذریم اگر شما با دنیای اینترنت سر و کار داشته باشید حتما با وبسایت IMDB آشنایی دارید. جالب است بدانید سریال بریکینگ بد توانسته است به نمره ی 9.5 از 10 در این وبسایت دست پیدا کند. فکر میکنم همین نمره ی عالی مهر تاییدی باشد تا خیلی راحت بریکینگ بد را یک شاهکار تمام عیار بدانیم !

لذت قانون شکنی !

لذت قانون شکنی !

این سریال در 5 فصل تهیه شده است. نمایش آن در سال 2008 آغاز شد و در سال 2013 پایان یافت. در مجموع این سریال دارای 62 قسمت می باشد. فصل اول این سریال به دلیل اعتصاب نویسندگان از قسمت های کمتری نسبت به فصل های دیگر برخوردار بود. اما زمانی که سازندگان این سریال متوجه استقبال بی نظیر بینندگان از فصل اول این سریال شدند تصمیم گرفتند تا در فصل های بعدی قسمت های بیشتری وجود داشته باشد.


یک سریال خوش ساخت و جذاب !

درست همین پارسال بود که یکی از دوستانم به بنده پیشنهاد دیدن سریال Breaking Bad را داد. بنده پس از تهیه ی این سریال چند قسمتی از آن را دیدم. قسمت های اول آن زیاد کشش خاصی نداشت اما جذابیت هایی داشت که من را مجاب میکرد که ادامه ی این سریال را ببینم. اکنون واقعا تاسف میخورم که چرا زودتر این شاهکار را تهیه نکردم و آن را ندیدم ! این سریال برخلاف خیلی از سریال های پرزرق و برق غربی که تنها میخواهند با نمایش صحنه های مستهجن و مبتذل کار خود را پیش ببرند نبود. البته این سریال هم عاری از صحنه های ج*ن*س*ی نیست اما نسبت به سریال های دیگر آمریکایی از صحنه های بسیار کمی برخوردار است. در واقع این سریال یک آینه ی عبرت برای انسان است اما به شیوه ی غربی ! این سریال نابودی انسان را به نمایش میکشد ! فکر میکنم همه علاقه داشته باشند که ببینند چگونه یک انسان میتواند با دست خودش ، خود و اطرافیانش را نابود کند !

Breaking Bad !

Breaking Bad | قانون شکن | افسار گسیخته !

این سریال با کارگردانی خوب آقای Vince Gilligan و بازی های عالی Bryan Cranston و Aaron Paul توانست به قدری جذابیت برای مخاطب خود ایجاد کند که بیننده ی این سریال برای دیدن قسمت بعدی لحظه شماری کند ! در واقع این جذابیت نیز برای خودم کاملا مشهود بودم ! بنده حتی زمانی که به شدت به خواب نیاز داشتم و به زور اطرافم را میدیدم باز هم سعی میکردم قسمت بعدی این سریال را ببینم. برایم اصلا قابل قبول نبود تا نبینم که در قسمت بعدی چه ماجراهایی رخ میدهد !

یک نکته ی جالب را لازم به ذکر میدانم و آن هم این است که معنای اسم این سریال در زبان فارسی هنوز مشخص نیست ! بسیاری Breaking Bad را قانون شکن نامیده اند اما عده ای نیز همانند صفحه ویکیپدیای فارسی آن را افسار گسیخته ترجمه کرده اند. گفتنی است هم اکنون اسپین آف سریال بریکینگ بد با نام Better Call Saul در حال پخش است. داستان این سریال به اتفاقات قبل از بریکینگ بد میپردازد !


 

سریال بریکینگ بد | نمایش سقوط انسان !

خلاصه ای از داستان سریال Breaking Bad

اخطار: محتوای زیر ممکن است بخشی از داستان را لو دهد !

داستان سریال Breaking Bad زندگی یک معلم شیمی را روایت میکند. این معلم شیمی که والتر وایت نام دارد ،‌ یک زندگی کاملا معمولی را دارد. متاسفانه معلمی نمیتواند خرج زندگی او را بدهد تا بتواند یک زندگی آبرومند داشته باشد. به همین علت او به صورت نیمه وقت در یک کارواش نیز کار میکند. در اولین صحنه های قسمت اول والتر وایت را میبینیم که در کارواش در حال تمیز کردن یک ماشین می باشد اما در همین حال یکی از دانشجویانش او را میبیند و آقای وایت را تمسخر میکند ! (قیافه ی وایت در این صحنه دیدنی است !)

Walter-White

به نظر شما چه سرنوشتی در انتظار این معلم شیمی است؟!

آقای وایت فردای آن روز که به کارواش میرود در آنجا حالش بد میشود و از هوش میرود. پس از این صحنه ما میبینیم که والتر وایت در یک آمبولانس است و این آمبولانس به سرعت به سمت بیمارستان در حال حرکت است. او در آمبولانس به هوش می آید و میبیند که چند دکتر بالای سر او هستند. او اصرار میکند که او را پیاده کنند. اما پزشک داخل آمبولانس از این کار ممانعت میکند. سر انجام زمانی که والتر وایت به بیمارستان میرود ، دکتر به او میگوید که به یک سرطان دچار شده است. در واقع داستان این سریال بی نظیر از این لحظه استارت میخورد …!

شما خودتان را جای Walter White بگذارید ! فرض کنید یک معلم شیمی هستید که درآمد معلمی کفاف زندگیتان را نمیدهد ! مجبور هستید به صورت نیمه وقت در یک کارواش کار کنید ! یک زن باردار دارید و یک فرزند که از معلولیت جسمی رنج میبرد ! در همین آشوب و گرفتاری به شما خبر میدهند که دچار سرطان ریه هستید و چند وقت دیگر باید مرگ را عاشقانه در آغوش خود بگیرید ! چکار میکنید؟!

والتر وایت پس از اینکه میفهمد دچار سرطان ریه شده است تصمیم میگیرد تا قبل از فرا رسیدن مرگش مقداری پول جمع کند تا خانواده اش پس از مرگش به بدبختی و گرفتاری دچار نشوند ! او هر چه فکر میکند هیچ راهی برای سریع رسیدن به پول ندارد ! پس باید چکار کند؟!

والتر وایت حتی خواب چنین روزی را نمی دید !

والتر وایت حتی خواب چنین روزی را نمی دید !

والتر وایت یک باجناق به نام هنک شریدر دارد که مامور مبارزه با مواد مخدر است. زمانی که هنک به خانه ی آنها می آید تلویزیون خبری در رابطه با دستگیری افرادی که به تولید مواد مخدر میپرداختند پخش میکند. والتر وایت وقتی میبیند که که اینقدر راحت این افراد با تولید مواد مخدر به یک پول عظیم رسیده اند به شدت تعجب میکند و میگوید این واقعا غیر عادی است ! پس از اینکه این حرف را هنک میشنود به او میگوید اگر تمایل داری میتوانی به یکی از ماموریت هایی که قرار است بروم بیایی و از نزدیک شاهد دستگیری این افراد باشی ! آقای وایت قبول میکند و در روز بعد به همراه باجناقش همراه میشود. زمانی که او و باجناقش در ماشین نشسته اند تا بعد مدتی عملیات را شروع کنند او یکی از دانشجویانش را میبیند که از آن محل فرار میکند !

والتر وایت به دنبال جسی پینکمن که دانشجوی سابقش بوده است میرود و به او پیشنهاد میدهد که با هم به تولید مواد مخدر بپردازند ! وقتی که جسی این حرف را میشنود انگار که به او برق 220 ولت وصل کردند ! او کاملا بهت زده آقای وایت را نگاه میکند و اصلا برایش قابل قبول نیست معلمی که سال ها در کمال شرافت زندگی کرده است میخواهد دست به چنین کاری بزند !

والتر وایت و جسی پینکمن !

والتر وایت و جسی پینکمن !

جسی بارها به او میگوید که علت اینکه میخواهد چنین کاری انجام دهد چیست ، اما وایت پاسخ درستی به او نمیدهد. سرانجام جسی پینکمن و والتر وایت با همکاری یکدیگر دست به تولید مت‌آمفتامین میزنند و خالص ترین شیشه ای که در طول تاریخ دیده شده است را تولید میکنند ! شیشه ای که این دو تولید کرده اند مرغوب ترین مواد مخدری است که تا به حال دنیا به خود دیده است. خیلی سریع کار و کاسبی آنها میگیرد اما در این راه درگیر ماجراهایی میشوند که هر دو آرزوی مرگ خود را میکنند ! آنها در این راه دستشان به خون دیگران آلوده میشود و دیگران نیز تشنه ی خون آنها میشوند !

  • داستانی که در بالا خواندید تقریبا خلاصه ی چند قسمت اول این سریال می باشد.

این سریال هر چه جلوتر میرود داستانش پیچیده تر و جذاب تر میشود. شخصیت های جدیدی در طول سریال اضافه میشوند که داستان سریال بریکینگ بد را جذاب تر از قبل میکنند. پس اگر داستانی که در بالا خواندید کمی برایتان ساده به نظر می آید مطمئن باشید که اشتباه میکنید !


 

جهت مطالعه ی قسمت دوم این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

بررسی سریال Breaking Bad | قسمت دوم


نویسنده مقاله: حسین شیرین زاده

کپی برداری بدون ذکر منبع شرعا حرام می باشد

منبع: جزیره بازی