خب تقریبا یکماه از نوشتن قسمت اول مقاله ” تاریخچه سری بازی های شاهزاده ایرانی ” می گذرد و سر انجام فرصت شد تا قسمت دوم این مقاله را به نگارش در بیاورم. در قسمت اول ما به سه قسمت اول بازی Prince of Persia پرداختیم. از اولین نسخه ی این بازی که در سال 1989 شروع کردیم تا سومین نسخه ی این بازی که با نام Prince of Persia 3D در سال 1999 منتشر شد.

امروز ما میخواهیم سراغ سه گانه ی ” شن های زمان ” که توسط کمپانی یوبیسافت ساخته شد برویم. بدون شک تا کنون این سه قسمت جزو محبوب ترین قسمت های بازی شاهزاده پارس می باشد. در آخر به شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید پیشنهاد میکنم اگر تا به امروز موفق به خواندن قسمت اول این مقاله نشده اید حتما سراغ قسمت اول بروید و حتما بخش مقدمه ی آن را بخوانید.

تاریخچه سری بازی های Prince of Persia | قسمت اول

* در بخشی از این مقاله از وبسایت Wikipedia فارسی و انگلیسی استفاده شده است. متن موجود در مقاله به هیچ عنوان کپی برداری نشده است بلکه بخش هایی از آن با استفاده از نوشته های ویکیپدیا توسط نویسنده به نگارش درآمده است.


 

اولین نسخه از سه گانه شن های زمان توسط یوبیسافت عرضه میشود !

شاهزاده ایران: شن های زمان | سال 2003

Prince of Persia The Sands of Time

Prince of Persia The Sands of Time

شاید به روایت بسیاری از افراد ، یوبیسافت با این بازی توانست شهرت خودش را چندین برابر کند ! بازی Prince of Persia: The Sands of Time دومین نسخه از سری POP بود که از حالت دو بعدی خارج شده بود. پیش از این بازی ، POP 3D اولین نسخه از بازی شاهزاده ایران بود که از دنیای دو بعدی خارج شده بود. به هر حال این بازی خودش جزو یک سری سه گانه می باشد در واقع اولین نسخه از سه گانه شن های زمان !‌

شاهزاده پارس: شن های زمان یک عنوان در سبک اکشن – ماجرایی است که به روایت جردن مکنر و توسط شرکت یوبیسافت ساخته شده است. این بازی با گیم پلی و گرافیک انقلابی خود توانست یک تکان اساسی به نسل ششم بازی های ویدیویی بدهد و راه را برای بازی های بزرگتر و ادامه ی این سری باز کند.

در این بازی شما در نقش شاهزاده ی سرزمین پارس هستید. طبق معمول یک وزیر بی وجدان باعث دردسر هایی برای شما و سرزمین شما میشود. شما در بازی یک ساعت زمان را بدست می آورید به همراه یک خنجر زمان !‌ وزیر به شما میگوید که خنجر زمان را داخل ساعت کرده تا قدرت عظیم آن را مشاهده کنید. اما شاهزاده چه چیزی را پیش رو دارد؟! پس از اینکه وی اینکار را انجام میدهد قدرتی شیطانی آزاد میشود و تمامی اطرافیان شما به هیولاهای زشتی تبدیل میشوند که شما از سر اجبار مجبورید تمام آنها را از بین ببرید. وزیر سعی میکند که خنجر را از چنگال شما در بیاورد و آن را بدزدد ولی شما از دست او فرار میکنید. در بین راه شما شخصی به نام تهمینه را ملاقات می کنید. شما به دست و پای او می افتاد تا به شما کمک کند تا طلسم شیطانی نابود شود ،‌ زیرا میدانید که تهمینه با این طلسم آشنایی خوبی دارد …!

مبارزات بازی بسیار جذاب است !

مبارزات بازی بسیار جذاب است !

داستان بازی Prince of Persia: The Sands of Time بسیار قوی است و شما را بسیار درگیر خود میکند ، موسیقی های بازی شاهکاری وصف نشدنی هستند. این بازی به قدری خوب بود که وبسایت IGN به آن امتیاز 9.6/10 را داد و آن را برترین بازی سال 2003 معرفی کرد. وبسایت سخت گیر Gamespot نیز به شن های زمان نمره 9 از 10 را اهدا کرد و به تحسین این بازی پرداخت. همچنین گفتنی است نسخه PS2 این بازی توانست به متا 92 دست پیدا کند که در نوع خود بی نظیر است.

بازی Prince of Persia: The Sands of Time برای پلتفرم های: PS2 – XBOX – GameCube – Game Boy – PC Windows و … عرضه شد.

در رابطه با این بازی یک فیلم با همین نام ساخته شد. گفتنی است فیلم Prince of Persia: The Sands of Time تنها فیلمی است که از روی سری Prince Of Persia ساخته شده است. داستان فیلم ، به داستان بازی شباهت زیادی دارد اما کاملا همانند داستان بازی نیست. این فیلم توانست به موفقیت های خوبی دست پیدا کند و رضایت اهل سینما را جلب کند. شخصیت اصلی این فیلم دستان نام دارد و شخصیت تهمینه نیز با همین نام در فیلم حضور دارد.

فیلم شاهزاده ایران: شن های زمان

فیلم شاهزاده ایران: شن های زمان


یکسال گذشت ! نسخه ی دوم هم عرضه شد !

شاهزاده ایران: در قلمرو جنگجویان | 2004

Prince of Persia Warrior Within

Prince of Persia Warrior Within

نسخه دوم از سری شن های زمان یکسال پس از نسخه ی اول عرضه شد. بازی نسبت به نسخه ی اول کمی خشن تر شده بود و محیط کلی بازی تمی ترسناک و سیاه گونه به خود گرفته بود. در نسخه ی اول بازی معماهای بیشتری نسبت به Prince of Persia Warrior Within داشت. اما در عوض Prince of Persia Warrior Within مبارزات پیچیده تر و زیباتری را به نمایش گذاشت. نبردها با دشمنان بسیار سخت تر شده بود و همچنین تنوع محیطی بازی بسیار بیشتر شده بود. از مبارزه درون کشتی بگیرید تا کاخ ها و محیط های سرسبز مخوف و تاریک !‌

داستان بازی هفت سال پس از وقایع نسخه ی اول را روایت میکند. اکنون شاهزاده ی قصه ی ما پادشاه سرزمین پارس (ایران) شده است اما او دچار کابوس های شبانه ای شده است که او را تا سر حد جنون میبرد. او هر شب کابوس میبیند که از دست یک هیولا فرار میکرد و در آخر گیر می افتد. او دستور میدهد تا پیشگویی را پیدا کنند تا بتواند خواب شومش را تعبیر کند !‌ پیشگو به او میگوید که هفت سال پیش شن های زمان را آزاد کرده و مورد نفرین آنها قرار گرفته است و موجودی به نام داهاکا که در جزیره زمان زندگی میکند به دنبال اوست و قصد دارد تا شما را بکشد. شاهزاده که حالا دیگر پادشاه سرزمین پارس شده است تصمیم میگیرد به آن جزیره برود تا بتواند با ملکه زمان (کایلینا) حرف بزند تا نفرین از بین برود. اما پیشگو به او میگوید اینکار فایده ای ندارد او نمیتواند سرنوشت خودش را تغییر دهد !‌ اما شاهزاده اعتنایی به حرف های پیشگو نمیکند و دلش را به دریا میزند و قصد سفر میکند برای رفتن به آن جزیره ی شوم !

دشمنان در بازی تنوع زیادی دارند !

دشمنان در بازی تنوع زیادی دارند !

بازی Prince of Persia Warrior Within همانند نسخه ی اول به موفقیت های زیادی دست یافت و بخاطر شهرتی که نسخه ی اول برای این بازی بدست آورده بود توانست به فروش بسیار بالایی دست پیدا کند. این نسخه برای پلتفرم های: PS2 – PC Windows – Xbox – GameCube و … منتشر شد. نمرات بازی همانند نسخه ی اول بسیار بالا بود و به طور کلی به میانگین 8 دست پیدا کرد.

در سال 2005 این نسخه با نام Prince of Persia: Revelations با تغییراتی که کرده بود برای کنسول دستی PSP منتشر شد. نسخه Revelations را کمپانی Pipeworks زحمتش را کشید و اصلا نتوانست به موفقیت خوبی دست پیدا کند.

Prince of Persia: Revelations

Prince of Persia: Revelations

در سال 2010 نیز این بازی برای سیستم عامل iOS منتشر شد.


 

شیطان میخواهد نابودی ایران زمین را با چشمانش ببیند !

شاهزاده ایران: دو سریر (دو تخت پادشاهی) | سال 2005

Prince of Persia The Two Thrones

Prince of Persia The Two Thrones

نسخه ی سوم هم همانند نسخه ی دوم یکسال بعد عرضه شد. این نسخه هم توانست به موفقیت بسیار خوبی دست پیدا کند. بازی Prince of Persia: The Two Thrones نسبت به نسخه ی دوم اش دستخوش تغییرات بسیار خوبی شد. گرافیک بازی افزایش پیدا کرد ، ویژگی های جدیدی در گیم پلی بازی بوجود آمد و طراحی شهر ها و محیط ها نیز بهتر کار شده بود.

در داستان قسمت سوم میبینیم که پرنس ایران توانسته است ملکه زمان را با خود همراه کرده و به سمت شهر بابل در حرکت است. او خیالش راحت است که همه چیز تمام شده است. ولی وقتی به شهر بابیلون (بابل) میرسند میبینند که شهر غرق در آتش است. ناگهان سربازان به سمت آنها تیراندازی میکنند ، کشتی از بین میرود و شاهزاده و ملکه زمان از هم جدا میشوند. سربازان کایلینا (ملکه زمان) را با خود میبرند و شاهزاده به دنبال آنها میرود. وقتی شاهزاده به دنبال کایلینا میرود او را در پشت بام قصر پیدا میکند که توسط وزیر اسیر شده است. در آنجا شاهزاده می فهمد که در جزیره زمان را به عقب برگردانده و پدرش ، وزیر و بقیه همه زنده شده اند !!!

درشکه سواری هم عجب صفایی دارد !

درشکه سواری هم عجب صفایی دارد !

در آنجا شاهزاده با زنجیر یکی از افراد زخمی میشود. وزیر کایلینا را در کمال بی رحمی با خنجر زمان به قتل میرساند و روح ملکه زمان تبدیل به شن میشود. وزیر پس از اینکار به موجودی قدرتمند تبدیل میشود. ناگهان زمین میلرزد و شاهزاده همراه با خنجر سقوط میکند. مدتی بعد به فاضلاب شهر سقوط میکند ، سپس صدایی از درونش میشنود که میخواهد او را بیدار کند. آن صدا صدای شیطان بود !!! شیطان میخواست بوسیله ی شاهزاده ی ایران ،‌ سرزمین ایران را به نابودی بکشاند …!  تکه های زنجیری که در بازوی شاهزده رفته بود به وی قدرتی خارق العاده بخشیده بود ، او میتوانست به یک هیولای شنی تبدیل شود و پس از مدتی به حالت عادی بازگردد ….!

شاهزاده ی دو شخصیتی !

شاهزاده ی دو شخصیتی !

اینکه شاهزاده میتوانست به دو حالت مختلف تبدیل شود و در هر حالت به یک نوع متفاوت با دشمنان مبارزه کند بدون شک یک ایده ی بی نظیر برای این بازی بود. یوبیسافت توانست با استفاده از این ایده تغییرات بسیار خوبی در گیم پلی بازی ایجاد کند و طرفداران را بیشتر از قبل مجذوب بازی اش کند. این نسخه برای پلتفرم های: PS2 – GameCube – PC Windows – Xbox و … منتشر شد.

در سال 2007 یوبیسافت این نسخه را با کمی تغییرات با نام Prince of Persia: Rival Swords برای کنسول دستی سونی یعنی PSP و همچنین کنسول محبوب نینتندو یعنی Wii منتشر کرد.

Prince of Persia Rival Swords

Prince of Persia Rival Swords

این نسخه هم همانند Revelations نتوانست به موفقیتی مثل نسخه ی اصلی دست پیدا کند. البته این نسخه از نسخه ی Revelations بهتر بود و میانگین نمرات بهتری را دریافت کرد.


 

تمام نسخه ها را در یک مجموعه ی بی نظیر داشته باشید !

Prince of Persia Trilogy

Prince of Persia Trilogy

در سال 2006 یوبیسافت تصمیم گرفت سه نسخه مجموعه شن های زمان را برای کنسول PS2 عرضه کند. و سر انجام این اتفاق در 27 اکتبر همان سال افتاد. این نسخه تفاوتی با نسخه های قبلی بجز اینکه همه آنها با هم بود !‌ نداشت. اما پس از اینکه کنسول PS3 عرضه شد یوبیسافت در سال 2010 این مجموعه را به صورت HD شده عرضه کرد. در نسخه PS3 کیفیت جزئیات بیشتر شده بود و تجربه ی کاملا برتری نسبت به نسخه نسل ششمی ارائه میداد.


 

قسمت دوم مقاله همینجا به اتمام میرسد !

امیدواریم از قسمت دوم این مقاله لذت برده باشید. منتظر قسمت سوم این مقاله نیز باشید. گفتنی است این مقاله کامل ترین مقاله در رابطه با تاریخچه سری بازی های شاهزاده ایرانی در بین تمامی وبسایت های ایرانی می باشد.


جهت مطالعه تاریخچه بازی های دیگر بر روی لینک زیر کلیک کنید

تاریخچه و مروری بر بازی ها


کپی برداری بدون ذکر منبع شرعا حرام می باشد !

نویسنده مقاله: حسین شیرین زاده

منبع: جزیره بازی