بدون شک یکی از برترین بازی های تاریخ و همچنین یکی از محبوب ترین سری بازی های شرکت یوبیسافت عنوان Prince of Persia می باشد. این بازی بخاطر سبک جدید و اکشن نوآورانه ی خود به محبوبیتی بی نظیر دست یافت و حتی هنوز که هنوز است بسیاری از گیمرها منتظر معرفی نسخه ی جدید این بازی برای نسل هشتم هستند.


در این سری مقالات به بررسی تمامی نسخه های بازی شاهزاده ی ایرانی می پردازیم

منتظر قسمت های آینده نیز باشید …!


مقدمه ای خواندنی !

prince-of-persia

در روزگاری که تمام جهان شهرت سرزمین پارس را بخاطر هنرشان ، علم شان ، راستی و نیکی شان ، فرهنگ عظیمشان و … پیچیده بود شاهزاده ای زندگی میکرد. سرزمین پارس جایی بود که هر انسانی آرزوی زندگی در آنجا را داشت …! و جایی بود که هر کسی آرزوی پادشاهی و حکمرانی بر آن را داشت. این سرزمین به قدری وسیع بود که خیلی از نقشه ی جهان را شامل میشد. اما برویم سراغ شاهزاده ی قصه مان ! شاهزاده ی داستان ما فردی بسیار مهربان ، زیبا ، شجاع و زیرک بود. مانند تمامی قهرمان های بزرگ سرزمین پارس. پرنس ما به همراه پدرش خیلی از کشور ها را فتح میکرد. سرزمین زیبای پارس روز به روز پیشرفته تر و همچنین وسیع تر میشد. هر روز که میگذشت شکوه سرزمین پارس بیشتر از قبل میشد. اما سرزمین ایران همیشه اسیر وزیران خوب و بدی بوده است. وزیرانی که خدمات زیادی به کشور کردند و وزیرانی که خیانت های عظیمی به این مملکت کردند. اما پرنس ایران هیچگاه نمیگذاشت این خیانتکاران روز خوش ببینند و همیشه آماده ی انتقام و مبارزه با این خیانتکاران بود. او مانند تمام مردمان نیک سرزمین پارس هیچگاه نمیگذاشت باطل جای حق را بگیرد و عدالت لگد مال شود.  اما شاهزاده ی ما در راه انتقامش از خیانتکاران و کسانی که عدالت را به سخره میگرفتند عاشق میشود ! او عاشق میشود مانند تمام مرد هایی نیک سرزمین پارس که عشقشان پاک و آوازه ی عشقشان در سرتاسر جهان می پیچید. اما شاهزاده که تازه یک جوان با تجربه شده بود میبیند که سرزمینش غرق در خون شده است. خیانت ، خرافات و …. سرزمین پاکش را فرا گرفته است. او تحمل ندارد تا مردمش را در افسردگی و ناراحتی ببیند. دیگر سرزمین پارس آن شهرت و آوازه را ندارد و کم کم به سوی نابودی میرود. همه ی مردم مجبور هستند تا برای بدست آوردن تکه ای نان تمام روز را بدوند و زندگیشان هر روز بدتر از دیروز شود. پرنس ایران وقتی میبیند همه خواب هستند و هیچکس با دشمنان ایران که سرزمینش را به ورطه ی نابودی کشانده اند مبارزه نمی کند خود دست به کار میشود …

نکته: داستانی که در بالا خواندید صرفا یک داستان فانتزی از فضای کلی بازی Prince of Persia بود


اولین نسخه Prince of Persia در سال 1989 ساخته میشود !

prince_persia_1989

اولین نسخه بازی ” شاهزاده پارس ” در سال 1989 توسط جوردن مکنر ساخته شد.

داستان بازی به ایران باستان باز میگردد ، زمانی که شاه سلطان در حال جنگ در بیرون از سرزمین پارس (در گذشته نام ایران ، پارس بوده است.) است وزیر او جعفر سودای پادشاهی را در سر میگذراند. اما جعفر با یک مانع بزرگ برای رسیدن به تخت پادشاهی روبرو است ، آن هم دختر پادشاه است. جعفر وزیر شاه سلطان او را در برجی زندانی میکند و از او میخواهد با او ازدواج کند در غیر اینصورت او را به قتل میرساند. شخصیت بازی که هیچ اسمی ندارد به شاهزاده خانم علاقه ی شدیدی دارد. وی در سیاه چاله های قصر زندانی است. بازیباز باید در مدت یکساعت از زندان فرار کرده و وارد قصر شود تا بتواند با جعفر مبارزه کند. اما شخصیت بازی برای رسیدن به قصر پادشاه با موانع زیادی روبرو میشود در نهایت میتواند وارد قصر شود و جعفر خیانت کار را بکشد و شاهزاده خانم را آزاد کند.

Prince of Persia 1989

Prince of Persia 1989

این نسخه در ابتدا برای Apple II ساخته شد و به محبوبیتی بی نظیر دست یافت. بعد ها این نسخه برای پلتفرم های مختلف از جمله: PC Windows – Mac – iOS – Sega Genesis – Game Boy – Linux – Nintendo DS – Wii – PS3 – Xbox 360 و … عرضه شد. بازی کاملا دارای گرافیک ساده ای بود و محیط بازی کاملا دو بعدی بود. گیم پلی نیز بسیار ساده بود طوری که با زدن یک دکمه پرش انجام میشد و بازیکن میتوانست در هنگام بلندی از ارتفاع دست خود را به طناب آویزان کرده و بالا برود. همچنین مبارزه با دشمنان تنها با زدن یک دکمه انجام میشد.  گفتنی است مجله دراگون به این بازی امتیاز 5 از 5 را اهدا کرد.

نسخه Remake شده Prince OF Persia

نسخه Remake شده Prince OF Persia

گفتنی است نسخه ی Remake شده ی این عنوان را در سال 2012 برای پلتفرم های مختلف عرضه شد. نسخه ی بهینه شده ی این عنوان برای Android و iOS در سال 2012 عرضه شد.


دومین نسخه بازی شاهزاده ی ایرانی نیز عرضه میشود !

Prince of Persia 2 The Shadow and the Flame Cover

Prince of Persia 2 The Shadow and the Flame – Cover

دومین نسخه بازی با نام Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame (شاهزاده ایران ۲: سایه و آتش) پس از 4 سال انتظار در سال 1993 توسط کمپانی Brøderbund ساخته و منتشر شد.

داستان این نسخه 11 روز پس از نسخه ی اول روایت میشود. در طی این مدت شاهزاده به عنوان یک قهرمان که در مقابل جعفر خیانت ایستادگی کرده است و شاهزاده خانم را نجات داده مورد ستایش قرار میگیرد. در این مدت اتفاقات زیادی برای شاهزاده می افتد و وی دچار مصیبت های زیادی میشود. بیشتر از این در مورد داستان بازی نمی گویم زیرا برخلاف نسخه ی اول داستان این نسخه بسیار پیچیده تر و جذاب تر است و بهتر است خود آن را تجربه کنید.

Prince of Persia 2 The Shadow and the Flame 1993

Prince of Persia 2 The Shadow and the Flame 1993

نسخه ای که در ابتدا عرضه شد از گرافیک ساده ای برخوردار بود اما در سال 2013 شرکت Ubisoft یک نسخه ی Remake از بازی عرضه کرد که دارای گرافیکی بسیار بالا بود. نسخه ی Remake شده ی این بازی برای iOS و Android عرضه شد. در کل گیم پلی این نسخه نیز همانند نسخه ی اول بسیار ساده تر بود و همچنین مبارزه با دشمنان بسیار کاهش پیدا کرده بود در عوض معماهای بازی افزایش چشمگیری پیدا کرده بود. البته این کاهش مبارزه با دشمنان در برخی از قسمت ها جبران میشود و گاهی چندین دشمن همزمان به شما حمله ور میشوند و حسابی دمار از روزگارتان در خواهند آورد !

نسخه Remake شده Prince of Persia 2 The Shadow and the Flame

نسخه Remake شده Prince of Persia 2 The Shadow and the Flame


 بازی Prince of Persia وارد دنیای سه بعدی میشود !

Prince of Persia 3D COVER

سومین نسخه از سری بازی های Prince of Persia با یک تغییر بسیار عظیم عرضه میشود. بازی دیگر از محیط دو بعدی خارج شده است و دارای یک محیط سه بعدی است. این نسخه توسط Red Orb Entertainment در سال 1999 برای PC ساخته شد همچنین نسخه ی دریم کست این بازی در سال 200 توسط استدیوی Avalanche Software ساخته شد. لازم به ذکر است که نسخه ی Dreamcast با نام Prince of Persia: Arabian Nights (شاهزاده ایران: شب های عربی) عرضه شد.

داستان این نسخه با ملاقات برادر سلطان که Assan نام دارد آغاز میشود. او تمام محافظان و نزدیکان شاه را کشته و یا در سیاهچالی زندانی میکند. پس از آن شاهزاده ی داستان ما سعی میکند تا از آن زندان مخوف فراری کند و جلوی نقشه ی شوم Assan را بگیرد. داستان بازی نسبت به نسخه های قبل کمی ضعیف تر عملکرد اما در کل توانست رضایت گیمرها را جلب کند.

شاهزاده ی سه بعدی !

شاهزاده ی سه بعدی !

این نسخه برخلاف دو نسخه ی اول هیچ نسخه ی Remake شده ای از آن تا به امروز منتشر نشده است. گفتنی است وبسایت معتبر IGN به این بازی نمره ی 8.2 از 10 را داده است. طبق نظر وبسایت آی جی ان این بازی بسیار خوب بود و با گرافیک خوب و پرش های مکانیکی عالی توانست جزو برترین نسخه های Prince of Persia شود. وبسایت Gamespot نیز به این بازی نمره 6 از 10 را اهدا کرد و دلیل آن را زیاد خشن بودن شخصیت های بازی ! ، افکت های نه چندان جالب دوربین در بازی و سخت بودن کنترل بازی اعلام کرد. اما با تمام این وجود گفت که بازی از صحنه های اکشن بسیار زیبایی بهره میبرد.


 قسمت اول مقاله همینجا به اتمام میرسد !

Princeofpersialogo

در قسمت های بعدی به بررسی های نسخه های بعدی سری بازی های شاهزاده پارس خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید مقاله ی ” تاریخچه سری بازی های Prince of Persia ” کاملترین مقاله در مورد تاریخچه سری بازی های شاهزاده ی ایرانی در بین وبسایت های ایرانی است که برای اولین بار وبسایت جزیره بازی آن را منتشر کرده است. توجه داشته باشید پیش از وبسایت ما وبسایت های دیگری شروع به نوشتن مقاله ی تاریخچه ی این بازی کرده اند اما هیچکدام به اندازه ی مقاله ی وبسایت جزیره بازی کامل نیست !


جهت مطالعه تاریخچه بازی های دیگر بر روی لینک زیر کلیک کنید

تاریخچه و مروری بر بازی ها


کپی برداری بدون ذکر منبع شرعا حرام می باشد !

نویسنده مقاله: حسین شیرین زاده

منبع: جزیره بازی