از زمانی که اولین نسخه Assassins Creed را تجربه کردم ، هیچگاه به ذهنم خطور نکرد روزی خواهد رسید که در یک وبسایتی که متعلق به خودم است مقاله ای بنویسم و تیترش این باشد ” چرا سری بازی های Assassins Creed نابود شد؟! ” حتی الان نیز باورش برایم سخت و دردناک است. آخر چرا باید کمپانی Ubisoft با آن عظمت و شکوه روزی شرکتی شود که تنها بخاطر پول دست به خراب کردن IP های بزرگش بزند؟!


یوبیسافت یک انقلاب بزرگ در صنعت گیم بوجود می آورد …!

Assassins Creed 1

Assassins Creed 1

چه کسی میتواند E3 2006 را فراموش کند؟! در روزی که اولین نسخه ی بازی ” کیش یک قاتل ” معرفی شد همگان حیرت زده شدند. همه برای عرضه ی این بازی لحظه شماری میکردند تا بتوانند هر چه زودتر Assassins Creed با آن نمایش های خارق العاده اش را تجربه کنند. بالاخره مدتی گذشت و روز موعود فرا رسید. اولین نسخه ی این بازی منتشر شد و همه ی منتقدین به ستایش این بازی پرداختند. نسخه ی اول بازی با تمام مشکلاتی که داشت توانست جزو برترین بازی ها برای گیمرها شود. بسیاری این بازی را تقلیدی از عنوان دیگر یوبیسافت یعنی Prince of Persia دانستند اما Assassins Creed عظیم تر از آن بود تا بتوان آن را یک بازی تقلیدی دانست. یوبیسافت زمانی که دید این بازی به این محبوبیت رسیده است ساخت نسخه ی دوم این بازی را نیز کلید زد. فکر میکنم یوبیسافت یک چیز را خیلی خوب فهمید ، هیچکس الطائر را فراموش نخواهد کرد …!

شاهکار دوم عرضه شد ! باز هم یوبیسافت یک بازی بی نظیر تحویل دنیا داد !

Assassins Creed II

Assassins Creed II

بدون هیچ شکی میتوان گفت بهترین نسخه ی سری بازی های کیش یک آدمکش نسخه ی دوم این بازی است. در نسخه ی دوم این بازی که در سال 2009 پس از دو سال از عرضه ی نسخه ی اول عرضه شد ما با یک شخصیت جدید روبرو میشویم. شخصیت دوم این بازی در دوران رنسانس در ایتالیا متولد میشود و نام وی Ezio می باشد. اتزیو بدون هیچ شکی محبوب ترین کاراکتر سری بازی های Assassins Creed می باشد. این شخصیت یک جوان کم سن و سال است که در جوانی شاهد قتل عام خانواده اش است. به همین علت وی بخاطر حس انتقام جویی میرود تا از تمپلارهایی که باعث قتل برادران و پدرش شده اند انتقام بگیرد. در Assassin’s Creed II ما با یک محیط بزرگتر از نسخه ی اول روبرو هستیم. با شخصیت های تاریخی بزرگی همچون لئوناردو داوینچی ملاقات میکنیم و یک دل سیر در ایتالیا چرخ میزنیم ! محدودیت هایی که در نسخه ی اول برای الطائر وجود داشت در این نسخه وجود ندارد. حرکت های زیادی برای اتزیو وجود دارد و کاملا با یک عنوان Open World مناسب روبرو هستیم. بازی Assassins Creed 2 به چنان محبوبیتی دست یافت که هنوز که هنوز است پس از گذشت بیش از 5 سال همه ی گیمرها این نسخه را بهترین نسخه ی این سری میدانند.

جهت اطلاعات بیشتر راجع به شخصیت Ezio به لینک زیر مراجعه نمایید

معرفی محبوب ترین شخصیت های بازی های ویدئویی – قسمت دوم

یوبیسافت دست به ساخت نسخه های فرعی برای این سری میزند !

چند نسل در یک نگاه !

چند نسل در یک نگاه !

هر چند که یکسال پس از عرضه ی نسخه ی اول بازی یوبیسافت ساخت نسخه های فرعی برای این بازی را کلید زد اما پس از نسخه ی دوم این ساختن ها به اوج خود میرسد. یوبیسافت حتی برای ادامه ی نسخه ی دوم این بازی دست به ساخت یک نسخه ی فرعی با نام Assassin’s Creed: Brotherhood میزند. هر چند که این نسخه باز هم به موفقیت های خوبی دست یافت اما تنها عیبش کوتاه بودن داستان آن بود. هر چند که ساعت ها میتواند شما را سرگرم کند. یکسال پس از عرضه ی این نسخه در سال 2011 نسخه ی دیگری را با نام Assassin’s Creed: Revelations میزند. در این نسخه هم مانند نسخه ی انجمن برادری و نسخه ی دوم شخصیت اصلی بازی همان اتزیوی ایتالیای می باشد که در این بازی کمی پا به سن گذاشته است. این نسخه هم به موفقیت های خوبی دست یافت اما در مقابل نسخه ی دوم حرفی برای گفتن نداشت. تا کنون نسخه های زیادی از سری بازی های Assassin’s Creed برای پلتفرم های روبرو منتشر شده است: PS3 – PS4 – PC – X1 – X360 – ANDROID – IOS – Nintendo DS – PSP – PS Vita و …. !

یوبیسافت نسخه ی سوم را عرضه میکند با موضوع انقلاب آمریکا !

Assassins Creed 3

Assassins Creed 3

در این نسخه ما شاهد تغییرات زیادی در گیم پلی کلی بازی بودیم. در این نسخه شخصیت بازی با حیواناتی همچون گرگ و خرس مبارزه میکنید ! میتواند از درختان بالا برود و در یک چشم به هم زدن کلی از دشمنان خودش را نابود کند. با وجود اینکه این بازی از ریشه های خود تا حدی دور شده بود اما بخاطر سبک جدیدی که داشت مورد توجه منتقدین قرار گرفت و بسیاری از گیمرها از این بازی خوششان آمد. این نسخه هم با تمام مشکلاتی که داشت توانست رضایت گیمرها و منتقدین معتبر را جلب کند !

حتی جنسیت شخصیت بازی تغییر میکند ! باید با یک زن سیاهپوست بازی کنید !

assassins creed liberation

Assassin’s Creed Liberation

عنوان Assassin’s Creed Liberation یکی از نسخه های فرعی این سری می باشد که در ابتدا به صورت انحصاری برای کنسول دستی سونی یعنی PS Vita منتشر شد. حرکت جدیدی که یوبیسافت انجام داد این بود که در این نسخه ما کنترل یک مرد را به عهده نمیگیریم بلکه اینبار شخصیت بازی یک زن سیاهپوست است. بازی تفاوت زیادی با نسخه ی سوم ندارد و در کل اگر به عنوان یک بازی برای PS Vita به آن نگاه کنیم با یک بازی بسیار خوب روبرو هستیم اما در کل انتخاب کاراکتر زن ایده ی جالبی برای این بازی نبود. حتی در برخی مواقع شما بخاطر مونث بودن این کاراکتر با مشکلاتی روبرو هستید اما باز در بعضی جاها میتوانید مخ سربازان را بزنید و آن ها را به کمک خود بیاورید !

نسخه ی چهارم عرضه شد ! تبدیل به یک دزد دریایی شوید !

Assassins Creed 4

Assassins Creed 4

نسخه ی چهارم بازی Assassin’s Creed را بسیاری نپسندیدند. در این نسخه کشتیرانی جزو جدانشدنی از بازی شده بود و بدون شک میتوان گفت بدترین قسمت آن ! کشتیرانی در سری Assassin’s Creed به قدری چرند و مضخرف است که تنها اعصاب شما را به هم میریزد. اما با این وجود بسیاری از گیمرها نیز از این بخش چرند استقبال کردند. در این نسخه شخصیت بازی یک دزد دریایی است که باید به مبارزه علیه دشمنانش و غارت بپردازد. با تمام مشکلاتی که Assassin’s Creed IV: Black Flag داشت باز هم توانست نمرات خوبی را از سایت های گیمینگ دریافت کند.

نابودی Assassins Creed خیلی وقت است آغاز شده است و یوبیسافت در خواب پول …!

Assassins Creed :|

Assassins Creed 😐

وقتی یوبیسافت میبیند از این IP اینقدر زیاد در آمد دارد دیگر وقت گذاشتن برای بازی اش مفهومی ندارد. وقتی میتواند هر سال یک نسخه ی جدید (و حتی در بعضی از سال ها چند نسخه !) عرضه کند و بازی هم آنقدر تکراری باشد اما با تمام آن وجود بتواند درآمد خوبی کسب کند مگر مرض دارد که اینکار را نکند؟! یوبیسافت زمانی که میبیند از این IP اینقدر درآمد دارد به وقیح ترین شرکت بازیسازی تبدیل میشود !

یک تمپلار و یک عاشق در فرانسه در یکسال !

Assassins Creed Rogue Unity

Assassins Creed Rogue And Unity

در سال 2014 که بدون شک بدترین سال یوبیسافت در رابطه با بازی Assassins Creed بود یوبیسافت دو نسخه ی جدید از این بازی عرضه میکند. یکی Assassin’s Creed Rogue که برای کنسول های نسل هفتمی ( و امسال برای PC) و دیگری Assassin’s Creed Unity برای کنسول های نسل هشتمی و رایانه های شخصی. در نسخه ی Rogue که بدون هیچ شکی یک کپی برداری وقیحانه از AC IV می باشد شما در نقش یک تمپلار هستید اما جالب اینجاست تمپلار بودن هیچ فرق خاصی با یک اساسین بودن ندارد ! این نسخه هیچ چیز جدیدی ارائه نمیدهد تنها نشان میدهد که یوبیسافت چقدر در کپی برداری از بازی های خودش قوی است ! نسخه ی دیگر که با نام Unity عرضه شد در شهر پاریس فرانسه جریان ندارد. یوبیسافت به این بازی چند چیز جدید اضافه میکند اما باورتان میشود که حتی یکبار بازی خود را تست نمیکند؟! نسخه ی Unity کاملا باگ است ! از همان شروع بازی تا آخرش شما باید به جنگ باگ ها در فرانسه بروید ! یوبیسافت وقتی میبیند چه افتضاحی به بار آورده است شروع میکند به عرضه ی آپدیت های حجیم که اگر حجم کل آپدیت هایی که عرضه کرده است را حساب کنیم به اندازه ی یک بازی کامل است ! خب فکر میکنم فهمیدید چرا این IP بزرگ به این راحتی نابود شد. جواب چند کلمه بیشتر نیست: ” پول پرستی یوبیسافت ! ” به راستی چرا یک شرکت بزرگ باید اینقدر وقیح و بی شرف شود ؟! براستی که پول زیاد هر انسان خوبی را در پرتگاه بدی میبرد. این قاعده نیز از یک شرکت بازیسازی جدا نیست.

یوبیسافت با گند Unity میخواهد Victory را بیاورد تا مثلا جبران کند !

Assassins_Creed_Voctory_Game-island_3

Assassins Creed Rogue Victory

هنوز سال 2014 تمام نشده بود که یوبیسافت اعلام کرد یک نسخه ی جدید از بازی کیش یک آدمکش را عرضه کند با نام Assassin’s Creed Victory ! این نسخه در انگلستان و لندن ویکتوریایی جریان دارد. ایده ی بازی که بسیار برای تبدیل به یک شاهکار شدن مناسب است اما باید دید یوبیسافت گندی که در Unity به بار آورده است را میتواند جبران کند یا خیر ! براستی حتی همان Unity پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک بازی خوب را داشت اما وجود باگ ها و مشکلات فراوان توانست جلوی این مهم را بگیرد. برای ما که از سری Assassin’s Creed قطع امید کرده ایم شاید Victory بتواند نوری در تاریکی باشد ! به شخصه آرزومندم پس از عرضه Assassin’s Creed Victory همه ی گیمرها و منتقدین این بازی را تحسین کنند و هیچ کسی این بازی را به باد تمسخر نگیرد تا تن اتزیو و الطائر در گور نلرزد !

شاید روزی برسد که Assassin’s Creed در زمان حال تجربه کنیم !

Assassins Creed Fun

Assassins Creed Influnza !!!

این جمله ی بالا به هیچ عنوان بعید نیست چون هر چه نسخه ی جدیدی از سری Assassin’s Creed عرضه میشود این بازی بیشتر به زمان حال نزدیک میشود و نسخه ی Victory که کاملا به زمان حال نزدیک است ! در کل امیدواریم هر اتفاقی که برای این سری می افتد بخاطر پول پرستی یوبیسافت نباشد و یوبیسافت یک بازی ناب را عرضه کند ! هر چند که الان Assassin’s Creed دچار یک بیماری شده است !


 کپی برداری بدون ذکر منبع شرعا حرام می باشد !

نویسنده مقاله: حسین شیرین زاده

منبع: جزیره بازی